Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
18.03.2020
Pozastavena platba dobírkou
Vzhledem k aktuální situaci a ochraně zdraví pracovníků dopravních služeb pozastavujeme platbu na dobírku až do odvolání. Děkujeme za pochopení Za Če... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

poštovné
info@ceske-zdravi.cz
607 946 841

Platba kartou


Proč miminko pláče?

 

Miminka jsou většinou v pohodě, ale pokud se jim něco nelibí, dají nám to jasně a hlasitě někdy i velmi hlasitě najevo. Přesně jako v pohádce Jana Wericha..... 'Františku, proč jsi nemluvil?' 'Doteď bylo všechno v pořádku!' Nejčastější příčiny, proč pláče:

Má žízeň nebo hlad

I když máte pocit, že jste ho kojila teprve před chvíli a mělo by spokojeně spát, ono samo může být jiného názoru. Nejčastěji je žíznivé. V létě miminko můžete přikládat k prsu klidně i po hodině, jen se trochu napije předního mléka a pak spokojeně usíná. Pokud budete přikládat, aby se napilo, kdykoliv potřebuje, nemusíte řešit čaje ani jiné tekutiny, mimiku mléko stačí.

Maminky jsou překvapeny ukrutným hladem v sedmém týdnu a pak ve třetím měsíci. Ze dne na den má miminko vetší spotřebu mléka a vetší hlad, kdy maminka nemá vytvořeno tolik mléka, aby to "pokrylo" okamžitou potřebu mimíska. Jednoduše je přikládáme co nejčastěji (u nás to bylo každou hodinu), vytvářeni mléka se brzy upraví a pak budete kojit normálně po dvou až tří hodinách.

Naše mimčo bylo plně kojené a do pěti měsíců neochutnalo ani vodu, pilo jen mléko, poté jsme začali dávat příkrmy, ale jen aby si zvykalo na jiné chutě, mléko mu stačilo.

 

Je mu zima nebo horko

Jestli je mimískovi zima zjistíme velmi jednoduše, chytneme mu na ruce, nos a nožičky. Pokud jsou studené, je miminku zima a potřebuje zahřát. Někdy se chlad projevuje i škytavkou. Proto, když Vám miminko začne škytat, nejprve kontrolujte jeho tělesnou teplotu. Při zahřátí škytavka zmizí sama.

Je mu horko - miminko je červené, pokud mu sáhnete za krk, je zpocené.  Jednoduše jej svlékněte, když je letní horko můžete mu chladit ruce žínkou namočenou ve studené vodě, nebo na chvíli dát do bazénku s vodou o teplotě 37 °C.

 

Něco ho tlačí

Při každém přebalování dbejte na to, abyste urovnala veškeré oblečení, aby miminko neleželo na žádných záhybech, knoflících nebo drucích. Vám samotným je také nepříjemné, když Vás cokoliv tlačí do zad a mimino se samo otočit nemůže. Proto dbejte při výběru oblečení, aby zapínání bylo na ramínku nebo na bříšku.

 

Něco ho bolí

I když se snažíte jíst tak, aby ve vaší stravě nebylo nic nadýmavého, pijete „kojící“ čaje, může se stát, že bříško to cítí jinak. Pokud jemně zatlačíte na bříško miminka a to se rozeřve na celé kolo, vyzkoušejte masáž bříška. Dejte Vašemu děťátku 1 – 2 kapky Emulipsu nebo Emulipsu Forte přímo do pusinky, nám zabral do 15 minut od podání.

Při rýmě se mohou bacily dostat do středního ucha a způsobit zánět, který je velmi bolestivý. Proto pokud má rýmu, zkuste mu lehce zatáhnout za ouško, jestliže křičí, jakmile se lehce dotknete, má začínající zánět v oušku. Okamžitě podáme léky na utišení bolesti a pak dáváme kapky z OK gelu (jak udělat kapky z OK gelu) každou půl hodinu 1 – 2 kapky minimálně šest hodin - my jsme si nastavili budík, abychom kápnutí do ucha nepropásli a po pěti hodinách bylo ucho v pořádku, ale pokud dál miminko křičí, jděte k lékaři. Pokud křičí a naříká, koliku nemá a ouška ho nebolí, běžte k lékaři hned.

 

Potřebuje pomazlit

Po celých devět měsíců, kdy bylo v bříšku, poslouchalo tlukot Vašeho srdce a najednou je ve světě, kdy vaše srdce neslyší, naopak slyší jiné a pro něho někdy i strašidelné zvuky. Vezměte Vašeho drobečka do náruče, nebo pokud potřebujete volné ruce, zavažte si děťátko do šátku. Při poslouchání tlukotu Vašeho srdce se uklidní.

 

Nudí se

I když je to divné i malinké děti, které ještě nedokážou držet žádnou hračku, se mohou nudit. Proto do výhledu miminka umístíme zajímavé a barevné hračky, kolotoč nad postýlku apod.

 

Je unavené

Miminko má začervenalá očička, tře si oči rukama a jednoduše chce spinkat. Přeneste jej do klidné místnosti, kde je zvyklé spát nebo ho povozte v kočárku, jakmile se vyspí, bude zase usměvavé.

 

Večer prostě řve a nic nepomáhá

Pokud miminko křičí každý den ve stejnou dobu např. před koupáním, vyrovnává se tak s novými zážitky každého dne. Takhle mimino dokáže křičet i hodinu v kuse a vy nevíte co s ním, uklidní se zpravidla až se „dočká“ koupele. Je to pro něj zažitý rituál, který se opakuje každý den a který je mu známý – vykoupat, napapat a spinkat.

 

Alena Piňousová